Frezy do metalu – rodzaje

 

Współczesne metody obróbki są niezwykle liczne i zaawansowane technologicznie. Samo skrawanie powierzchni może się dziś odbywać na wiele różnych sposobów i przy pomocy różnych narzędzi. Narzędzia te nazywane są frezami i mogą mieć rozmaite kształty i faktury. Zobacz, jakie!

 

Jak działają frezy do metalu?

Przyrządy te montowane są w specjalnych urządzeniach do skrawania metalu lub innych materiałów: na przykład drewna czy tworzyw sztucznych. Mogą być wykonane ze stali, spieku ceramicznego, diamentu lub innych surowców o optymalnej twardości i wytrzymałości. Zazwyczaj wyposażone są w więcej niż jedno ostrze, co zapewnia im szybką i wydajną pracę.

 

Frezy do metalu – rodzaje

Zawsze warto orientować się w typologii dostępnych rozwiązań, aby móc dobrać odpowiednie narzędzie pracy i osiągać najlepsze efekty. Ze względu na kształt wyróżniamy następujące rodzaje frezów do metalu, przeznaczone do różnych zastosowań:

 

* Trzpieniowe

Zakończone są charakterystycznym trzpieniem, które mogą mieć różne kształty oraz ostrza ustawione pod różnymi kątami. Sprawdzają się do obróbki zarówno lekkich i plastycznych tworzyw, jak i bardziej wytrzymałych metali.

 

* Palcowe

Wśród nich wyróżniamy modele płaskie, kuliste lub z promieniem, a ich struktura charakteryzuje się występowaniem rowków ułożonych w równej odległości od siebie. Doskonałe do obróbki stali, a także stopów miedzi czy aluminium. W ramach tego rozwiązania dostępnych jest niezwykle dużo wariantów.

 

* Tarczowe

To frezy zakończone imponującymi elementami w kształcie tarczy, które doskonale sprawdzają się do skrawania głębokich rowków. Niezwykle solidne i wydajne, stosowane do obróbki wielu różnych tworzyw.

 

* Walcowe

Przeznaczone głównie do frezowania bokiem dowolnych powierzchni płaskich. Takie narzędzia wykonane są zazwyczaj z wysokiej jakości stali szybkotnącej, która zapewnia operatorowi urządzenia szybką i precyzyjną pracę.

 

* Stożkowe

Specyficzna konstrukcja tych elementów narzuca im bardzo konkretne zastosowanie: zazwyczaj wykorzystuje się je do tworzenia otworów pod korki zaślepiające. Można jednak posłużyć się nimi także do cięcia lub do grawerowania.

0
Feed

Zostaw komentarz