13/10/2022 0 Komentarze
Metody formowania gwintów
Gwintowanie jest to obróbka mająca na celu nadanie powierzchni walcowej zarysu gwintu prawo lub lewo zwojnego, wykonanego w celu współpracy z inną częścią gwintowaną . Gwintowanie wyrobów z metalu może odbywać się z użyciem kilku metod.
Powszechnie stosowane i często wybierane metody formowania gwintów uwzględniają korzystanie z odpowiednio dobranych urządzeń i narzędzi, dzięki którym można nadać pożądany rodzaj - zarys gwintu. Zapraszamy zatem do zapoznania się z tekstem, w którym prezentujemy dwie podstawowe techniki wykorzystywane w branży wyrobów metalowych.
Najczęściej stosowane metody formowania gwintów:
1. Jedną z głównych technik stosowanych w tej dziedzinie, jest skrawanie, czyli uzyskanie kształtu gwintu, poprzez zdjęcia warstwy materiału, narzędziem skrawającym (gwintownikiem, narzynką, frezem lub nożem tokarskim) posiadającym zazwyczaj ostrza odwzorowujące swoim zarysem, zarys wykonywanego gwintu. Podczas wykonywania gwintów, należy pamiętać o przyjęciu odpowiednich naddatków na obróbkę, posiłkując się danymi z tabeli poradników. Możliwość używania różnorodnych narzędzi sprawia, że korzystając z tej techniki można uzyskać efekt końcowy w pełni dostosowany do specyfiki wyrobu i sprecyzowanych oczekiwań.
2. Drugą często wybieraną metodą kształtowania gwintowanych artykułów metalowych jest obróbka plastyczna. Pod tym względem można wyróżnić dodatkowo kilka osobnych technik wykorzystujących różne rozwiązania. Podział sposobów formowania metalowych elementów jest pod tym względem nieco bardziej skomplikowany niż w przypadku nacinania. Stosuje się bowiem takie techniki, jak walcowanie, wygniatanie i są to metody bezwiórowe
Dzięki możliwości wykorzystania różnych sposobów z zakresu obróbki plastycznej można dostosować efekt końcowy formowania do określonych wymagań. Można bowiem dobrać optymalne rozwiązanie dopasowane do ilości i specyfiki materiału, oczekiwanego kształtu i innych aspektów. Metody bezwiórowe wykonywania gwintów, wpływają na umocnienie materiałów zwoju i podwyższenie twardości wierzchniej warstwy. Dzięki temu zwiększa się wytrzymałość zmęczeniowa materiału i odporność na zużycie cierne. Gwint wyprodukowany metodą plastyczną jest bardziej wytrzymały, niż w przypadku, wyrobów z identycznego materiału a wyprodukowanych z wykorzystanie metody skrawaniem
Komentarze
Zostaw komentarz