Obróbka skrawaniem – na czym polega

 

Dzisiejsze rozwiązania technologiczne pozwalają nam na produkcję elementów stalowych lub metalowych o dowolnych kształtach, fakturach i rozmiarach. Jedną z szeroko wykorzystywanych w tym celu technik jest obróbka skrawaniem. Na czym właściwie polega ten proces i jakie urządzenia  wykorzystuje się do jego realizacji?

 

Obróbka skrawaniem – na czym polega?

Mówiąc najprościej, proces ten polega na usuwaniu poszczególnych warstw materiału za pomocą narzędzia skrawającego, w celu produkcji przedmiotu o określonych parametrach.

 

Rodzaje obróbki skrawaniem dzieli się na  obróbkę wiórową i ścierną.

W obróbce skrawaniem – wiórowej wyróżniamy różne metody, w tym: toczenie, wytaczanie, wiercenie, rozwiercanie, frezowanie, przeciąganie oraz struganie i dłutowanie – w każdej są wykorzystywane specjalne obrabiarki i narzędzia.

 

Obróbka skrawaniem - ścierna to szlifowanie, honowanie, docieranie, polerowanie

Obróbce skrawaniem  poddaje się zazwyczaj takie materiały jak stal, żeliwo, aluminium, mosiądz, czy nawet tworzywa sztuczne.

 

Jak przebiega proces skrawania?

Skrawanie, to nic innego jak zdjęcie wierzchniej warstwy materiału za pomocą ostrza lub ostrzy narzędzia skrawającego
 

Obróbka wiórowa może zostać podzielona ze względu na proces technologiczny jako:

  • wstępna,
  • kształtująca,
  • wykańczająca.

Ze względu na dokładność wymiarowo-kształtową, obróbkę skrawaniem dzielimy na:

  • zgrubną,
  • średnia dokładną,
  • dokładną,
  • bardzo dokładną.

 
Jeśli chodzi o stosowane do tego celu narzędzia, wyróżniamy obróbkę ręczną i maszynową. Ostatnia to oczywiście najbardziej popularna i zaawansowana technologicznie metoda stosowana, pozwala uzyskiwać szybkie efekty, większą powtarzalność i dokładność, tym bardziej jeżeli zamiast na maszynach konwencjonalnych, wykonywana jest na obrabiarkach CNC.

 

Obrabiarki mechaniczne mające zastosowanie w procesach skrawania to między innymi frezarki, tokarki, wiertarki, szlifierki, strugarki, dłutownice, szlifierki.

0
Feed

Zostaw komentarz