Popularne metody łączenia rur w instalacjach

 

Aby transport cieczy lub gazu mógł odbywać się sprawnie i bezpiecznie, należy upewnić się, że montaż został wykonany zgodnie z wszystkimi obowiązującymi normami jakości. Szczególnie ważny jest wybór odpowiedniej techniki spajania. Popularne metody łączenia rur to przede wszystkim gwintowanie, lutowanie, zgrzewanie, zaprasowywanie, skręcanie i klejenie. Wszystko zależy od materiału, z którego wykonana jest instalacja: z miedzi, stali czy tworzyw sztucznych.

 

Łączenie rur stalowych

  • Gwintowanie – proces polega na kształtowaniu otworu (w przypadku gwintu wewnętrznego) lub powierzchni walcowego przedmiotu (w przypadku gwintu zewnętrznego). Odbywa się za pomocą obróbki metodą skrawania lub obróbki plastycznej. Można je przeprowadzić w sposób ręczny lub mechaniczny, a narzędzia, którymi posługują się fachowcy, to najczęściej gwintownice ręczne, narzynki, wiertarki i wkrętarki.

 

Łączenie rur miedzianych

  • Lutowanie – w przypadku instalacji miedzianych to najczęściej stosowana metoda. Wyróżniamy lutowanie miękkie (stosowane w instalacjach wodnych i grzewczych oraz drobnych naprawach) oraz twarde (używane do spajania dużo większych elementów, metal zostaje wówczas podgrzany do bardzo wysokiej temperatury przekraczającej 450ºC. Jeśli chcemy obyć się bez lutowania, możemy zdecydować się na zastosowanie elementów zaciskowych.

 

Łączenie rur z tworzyw sztucznych

To instalacje zbudowane z takich polimerów jak polietylen (PE), polipropylen (PP), polichlorek winylu (PVC), polibutylen (PB) i inne tworzywa sztuczne. Montowane są za pomocą następujących metod:

  • Zgrzewanie – polega na włożeniu końcówki rury oraz złączki do specjalnej zgrzewarki, która nadtapia metal, trwale spajając oba elementy.
  • Klejenie – do uzyskania tego spojenia potrzebny jest specjalistyczny klej przeznaczony do tworzyw sztucznych. Stosowane zazwyczaj do instalacji wykonanych z PVC.
  • Skręcanie – odbywa się przy pomocy elementów wykonanych z tworzyw sztucznych, miedzi, stali i innych metali. Proces jest odwracalny – części można w dowolnej części rozłożyć i ponownie złożyć.
  • Zaciskanie – metoda polega na zespojeniu metalowego elementu oraz rury, a następnie zaprasowaniu całości za pomocą zaciskarki.
0
Feed

Zostaw komentarz