26/11/2021 0 Komentarze
Rodzaje i zastosowanie kołnierzy stalowych
Kołnierze stalowe wykorzystywane są w połączeniach instalacji rurowych służących głownie do transportu płynów i gazów. W sposób bezpośredni odpowiadają za szczelność instalacji w których niejednokrotnie, medium jest wtłaczane pod wysokim ciśnieniem. Kołnierze stalowe mocowane na rurach, pozwalają na stworzenie segmentowej instalacji , której zaletą w przypadku awarii, jest szybka możliwość wymiany uszkodzonego odcinka rurociągu na element gotowy o znanych wymiarach i parametrach zgodnie z dokumentacją instalacji, według której zostały wyprodukowane.
Kołnierze stalowe
Zakup kołnierzy stalowych do danej instalacji, następuje na podstawie, spełnienia wymagań określonych w dokumentacji technicznej stworzonej na potrzeby konkretnego projektu.
W projekcie instalacji są określone wymagania stawiane kołnierzom stalowym i ich produkcji, mówimy tu o materiale, odpornym na działanie transportowanego medium, czyli de facto, zastosowanie bezpiecznego materiału, z którego mają zostać wykonane, „bezpieczne kołnierze” odporne na ciśnieniu panujące w rurociągu.
Każdy projektant zakłada żywotność układu – zespołu rur wraz z kołnierzami, uwzględniając wpływ czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Na podstawie analizy i obliczeń dla układu następuje dobór poszczególnych elementów składowych.
Kołnierze stalowe – rodzaje produkowanych elementów
Dobór kołnierzy stalowych ułatwia ich standaryzacja, według określonych norm, z podziałem na typy, ciśnienie, etc.
Na terenie Polski i Europy najczęściej stosowane są kołnierze według norm EN1092-1, norm NS… (Norwegian Standard), JIS B2220 ( norma japońska), ASME – ANSI… (amerykańska norma) itd.
W zależności od rozmiaru rur zastosowanych w rurociągu, stosuje się różne średnice kołnierzy, przyjęto ogólnie określać rozmiar kołnierza opisem DN. Przy zamówieniu lub przesyłaniu zapytań obok przywołania normy na kołnierze, należy umieścić informację o typie kołnierza, wymaganiach odnośnie typu przylgi, ciśnieniu -PN, przy rozmiarze kołnierza DN należy sprecyzować średnicę rury, a także gatunek materiału.
Niejednokrotnie i coraz częściej klienci zlecają wykonanie kołnierzy według, rysunków lub norm zakładowych, które są ukierunkowane pod konkretne, indywidualne wyroby dla odbiorcy finalnego. Najczęściej obok kołnierzy płaskich, stosowane są szyjkowe, owalne, trójkątne czy kołnierze ciętę.
Z punktu ekonomicznego niezasadne jest stosowanie do instalacji w których panuje niższe ciśnienie, kołnierzy i pozostałych elementów, wyprodukowanych dla ciśnienia wyższego. Niedopuszczalne natomiast jest stosowanie w instalacjach gdzie panuje ciśnienie robocze wysokie, elementów nieprzystosowanych do niego(kołnierzy dla niższego PN) i niezgodnych z dokumentacją.
Komentarze
Zostaw komentarz