Wykorzystanie kołnierzy stalowych w rurociągach

 

Budowanie szczelnych konstrukcji metalowych jest możliwe dzięki specjalnie zaprojektowanym elementom łączącym. To zazwyczaj stosunkowo niewielkie części, które znacznie ułatwiają pracę. Nieprawidłowo dobrane mogą jednak przynieść ogromne straty.

 

Do czego wykorzystuje się kołnierze w rurociągu?

Zacznijmy od początku. Kołnierz stalowy wykorzystuje się do tworzenia szczelnego połączenia pomiędzy poszczególnymi częściami rurociągu. Taka instalacja może przybierać rozmaite kształty ze względu na jej zastosowanie lub specyfikę przestrzeni, w której została umieszczona. To dlatego mamy do dyspozycji wiele różnych rodzajów elementów łączących, które wykorzystuje się w różnych środowiskach. Stal, z której mogą być wykonane, posiada wiele cennych właściwości zapewniających konstrukcji ponadprzeciętną trwałość, odporność na wysokie ciśnienie i działanie wysokich temperatur.

 

Jak dobrać kołnierz stalowy?

Produkt należy dobrać do środowiska, w jakim będzie funkcjonować. Inną konstrukcję zastosujemy w instalacjach cieplnych, a inną w gazowych czy do transportu wody. Zwróćmy uwagę, czy wybrany przez nas produkt aby na pewno nadaje się do montażu w środowisku wodnym czy chemicznym.

Do wyboru mamy bardzo wiele rodzajów stalowych kołnierzy, m.in. kroćcowe, zaślepiające, owalne, płaskie, z szyjką. Wszystkie występują w różnych rozmiarach i posiadają różne parametry, dlatego bardzo łatwo o pomyłkę... która może nas słono kosztować!

Aby odpowiednio dopasować ten element do konstrukcji rurowej, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Są to m.in.:

  • kształt, umożliwiający uzyskanie konkretnego rodzaju połączenia,
  • surowiec, z jakiego został wykonany produkt,
  • środowisko, w którym znajdzie się rurociąg;
  • średnica,
  • sposób montażu.

Koniecznie sprawdź także, czy zakupione przez Ciebie elementy spełniają wszystkie krajowe i europejskie normy produkcyjne!

Jak widać – parametrów, które należy wziąć pod uwagę podczas projektowania konstrukcji stalowej, jest naprawdę wiele. To dlatego wielu klientów decyduje się na indywidualne dobranie kołnierzy do rurociągu, które gwarantuje utworzenie długotrwałej i bezawaryjnej konstrukcji.

0
Feed

Zostaw komentarz