Zastosowanie i rodzaje stalowych konstrukcji

 

Wiele otaczających nas budynków nie prezentowałoby się dziś tak okazale, gdyby nie zmyślnie opracowane systemy budowlane oraz wykorzystanie materiałów o optymalnych właściwościach fizycznych i mechanicznych. Dziś nieco o stali i jej zastosowaniu w przemyśle!

Ten metal ceniony jest ze względu na duży stopień sprężystości, twardości i wytrzymałości, podatności na obróbkę oraz odporności na korozję. Lekkie konstrukcje stalowe to różnego rodzaju elementy zaliczane do małej architektury oraz części wyposażenia domu i ogrodu: ogrodzenia i bramy, barierki, balustrady, uchwyty, kratownice budynków. W tym artykule chcielibyśmy omówić rodzaje i zastosowanie konstrukcji stalowych o większych gabarytach, dzięki którym możemy dziś podziwiać imponujące stadiony sportowe, hale eventowe, mosty, estakady i wiele innych elementów architektury.

 

Zastosowanie i rodzaje stalowych konstrukcji

 

Konstrukcje powierzchniowe

To szkielety zwane również powłokowymi. Tworzone są ze spawanych ze sobą blach i wykorzystywane najczęściej do budowy zbiorników na płyny, materiały sypkie i inne substancje tego rodzaju. Można je także potraktować jako podstawę mniejszych elementów architektonicznych: na przykład drzwi, mebli przemysłowych i balustrad.

 

Konstrukcje szkieletowe

Tu wyróżniamy dwa podtypy:

  • prętowe – najczęściej pełnią funkcję szkieletu wewnętrznego. Szkielety wykorzystuje się do wznoszenia takich obiektów jak hale przemysłowe, estakady, wieże, maszty i szkielety wewnętrzne wieżowców. Znajdują zastosowanie także w budownictwie dachowym.
  • prętowo-cięgnowe – to systemy zbudowane z rozciąganych cięgien i membran oraz ściskanych prętów. Ten rodzaj szkieletu kojarzy się zazwyczaj z mostami wiszącymi, ale może także stanowić podstawę dużych dachów, pokrywających na przykład duże obiekty sportowe. Ceniony jest ze względu na swoją wyjątkową lekkość i wytrzymałość.


Jak widać, zastosowanie stali w przemyśle i budownictwie jest niezwykle szerokie, głównie ze względu na jej dostępność, niskie koszty produkcji i uniwersalność.

0
Feed

Zostaw komentarz